Czym jest windykacja?

W normalnym obrocie gospodarczym przedsiębiorcy oferują poszczególne towary i usługi. Klienci natomiast z nich korzystający za nie płacą. No właśnie, czy aby na pewno? Wiele osób nie chce lub nie ma jak wypełnić swoich zobowiązań finansowych. Wówczas z pomocą przychodzi windykacja, która w Polsce ze względu na rosnącą liczbę dłużników cieszy się coraz większą popularnością. Czym w związku z tym jest taka windykacja?

Definicja

Jeżeli mielibyśmy posłużyć się definicją, należałoby cofnąć się do czasów starożytności, gdyż pierwsze usługi windykacyjne były świadczone już wtedy. Sama windykacja pochodzi od słowa „vindicatio”. W Polsce natomiast termin windykacja oznacza dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty. Zgodnie z tym wyjaśnieniem możemy założyć, że głównym celem windykacji jest odzyskanie należnych nam pieniędzy lub rzeczy, a działanie to musi być zgodne z obowiązującym prawem.

Kontrola płatności

Należy mieć na uwadze, że prowadzenie windykacji możliwe jest tylko przy kontrolowaniu płatności, a więc wszelkich zobowiązań, które spoczywają na klientach. Najlepiej jest windykować zaległości, które sięgają trzech miesięcy od daty spłaty, co nazywa się tak zwanym młodym długiem. Wówczas jest największa szansa na to, aby szybko odzyskać swoje należności.

Kto korzysta z windykacji?

Najczęściej na procesy windykacyjne decydują się właściciele mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, którym kończy się cierpliwość, aby w nieskończoność czekać na zapłatę za daną usługę czy też towar. Niemniej jednak na windykację zdecydować się może również i osoba prywatna. Jeśli zrobimy to w miarę szybko, istnieje szansa na polubowne załatwienie sprawy. Jeśli windykacja będzie się natomiast przeciągać, kosztami procesu możemy obciążyć dłużnika.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Dominik pisze:

    Jak najbardziej warto jest się na takie procesy windykacji decydować.

  2. Przemek pisze:

    No nie wiem, to zależy, ile taka usługa będzie kosztować, bo oczywiste jest to, że jeśli już na taki krok się decydujemy, należy sięgnąć po pomoc specjalistów z firmy windykacyjnej.