Typy egzekucji komorniczej
Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że egzekucja komornicza jest w naszym kraju bardzo, ale to bardzo powszechna i mimo iż w głównej mierze decydują się na nią przedsiębiorcy, to także i osoby prywatne na takie procesy stawiają. W takiej sytuacji z pewnością interesują was typy egzekucji komorniczej. Która z form egzekucji jest najbardziej popularna?
Egzekucja z rachunku bankowego
Zdecydowanie najpowszechniejszą formą egzekucji komorniczej jest egzekucja z rachunku bankowego, która jest skuteczna, ale rzecz jasna tylko wtedy, kiedy dłużnik na swoim koncie bankowym posiada środki finansowe. Aby taka egzekucja miała miejsce, komornik musi skontaktować się z bankiem, w którym dłużnik ma konto i zawiadamia go, że zajmuje część środków do niego należących. Co istotne egzekucja ta odnosi się nie tylko do środków zgromadzonych aktualnie na koncie, ale też wszystkich, które na nie wpłyną.
Egzekucja z wynagrodzenia
Bardzo popularną formą prowadzenia egzekucji jest egzekucja z wynagrodzenia za pracę. Przy tej egzekucji komornik zawiadamia dłużnika, a także przedsiębiorstwo, w którym pracuje o fakcie zajęcia wynagrodzenia na poczet zaciągniętego zobowiązania i polecenie przekazania środków na poczet owej wierzytelności. Przy tego typu wierzytelności bardzo ważne jest to, jakim rodzajem umowy dysponuje dłużnik. Inne warunki dotyczą bowiem egzekucji wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę a inne przy umowie zleceniu czy o dzieło.
Egzekucja ruchomości lub nieruchomości
Często stosuje się także egzekucję z ruchomości lub nieruchomości, które należą do dłużnika. Pierwsza dotyczyć może między innymi samochodów, maszyn czy też wszelkich przedmiotów o dużej wartości ekonomicznej. Komornik wówczas zajmuje taką ruchomość, szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji. Znacznie dłużej trwa egzekucja nieruchomości. Wszystko dlatego, że należy dokonać stosownego wpisu w księdze wieczystej, wyceny nieruchomości przez biegłego oraz wyznaczania terminu jej licytacji.
Wydaje mi się, że jednak częściej pieniądze są egzekwowane nie z konta, a właśnie wynagrodzenia.
W zasadzie jest to jedno i to samo, bo pieniądze i tak zazwyczaj lądują na koncie w banku.